IDEI pentru STRATEGIA DE DEZVOLTARE UNPR, Comisia INDUSTRIE, CERCETARE SI TEHNOLOGII

Tiberiu Markos, Presedintele Comisiei Industrie, Cercetare si Tehnologii

PREAMBUL

 

– Consider ca vom atrage noi membri in UNPR, daca vom fi capabili sa asiguram o reprezentare pragmatica a mediului de afaceri, nu doar una destinata sustinerii intereselor unui grup restrans de antreprenori.

 

– Cresterea si expansiunea economiei nationale va depinde in mod direct de capabilitatea de dezvoltare a firmelor noastre.

 

– Forta unei economii consta in suma data de forta firmelor apartinatoare acelei economii.

 

– Cred in dezvoltarea relatiilor B2B intre membrii UNPR

 

– Doresc unitatea antreprenorilor din Romania si vreau sa ma implic activ pentru realizarea acestui

obiectiv.

 

– Nu vom putea dezvolta aceasta tara, fara sa avem antreprenori puternici si uniti.

 

Propuneri, idei pentru definitivarea strategiei UNPR in domeniul industriei, cercetarii si tehnologiei

 

– Consultarea membrilor nostri si a agentilor economici reprezentativi din fiecare ramura industriala, (prin chestionare, discutii directe) pentru gasirea celor mai bune idei si propuneri pentru elaborarea unui master plan pentru reindustrializarea Romaniei bazata pe valoare adugata.

 

– Definitivarea politicii energetice a tarii (prioritate majora pentru factorii interesati in acest domeniu), precum si a politicii prin care se va stabili costul energiei, acesta fiind un factor major in elaborarea planurilor de afaceri sau in adoptarea deciziilor privind demararea unor noi investitii

 

– Organizarea de conferinte cu tematica privind cresterea competitivitatii industriale cu participarea tutuor factorilor interesati: mediul de afaceri, universitati tehnice, ministerul economiei si energiei, ministerul mediului,..

 

– Promovarea evenimentelor, proiectelor, initiativelor membrilor nostri legate de implementarea tehnologiilor moderne bazate pe proiecte de cercetare aplicativa, Best practice in industrie

 

– Participare la misiuni economice, expozitii, organizare de pavilioane cu firmele noastre la expozitii cu tematica industriala

– Demararea unor mese rotunde cu Agentiile de Dezvoltare Regionale si cu Ministerul Dezvoltarii Regionale pentru identificarea si implementarea unor proiecte destinate cresterii competivititatii industriile locale specifice celor 8 regiuni de dezvoltare, bazate in special pe domeniile de excelenta a fiecarui regiuni (competentele si istoricul industriei locale, combinate cu solutiile tehnice oferite de tehnologiile moderne, pot genera produse noi, inovative care vor avea piata de desfacere).

 

– Mese rotunde in forma: Guvern-Sindicat-UNPR-Firme de consultanta in dom. HR, pentru discutarea abilititatilor de care vor avea nevoie angajatii nostri peste 5-10 ani, respectiv pentru analiza programului actual de invatamant, daca acesta asigura pregatirea tinerilor nostri in vederea dobandirii abilitatilor de care vor avea nevoie.

 

– Dezvoltarea de parteneriate la nivel national si local cu organizatii non profit, avand obiectul de activitate le legate de dezvoltarea mediului de afaceri (Camere de comert si industrie, Camerele mixte Ro-Ge, Ro-Fr, Ro-It., etc..)

 

– Dezvoltarea de parteneriate la nivel national si local cu organizatii profesionale, avand obiectul de activitate legate industrie, cercetare si tehnologii moderne

 

– Dezvoltarea de parteneriate la nivel national si local cu universitatile tehnice pentru transfer de know-how prin proiecte comune de C+D+I, precum si pentru proiecte destinate invatamantului profesional: sistemul dual de invatamant destinat tinerilor, respectiv programe speciale destinate specilizarii sau recalificarii adultilor.

 

– Consultanta pentru accesarea fondurilor din programul Orizont 2020 al URE, precum si a celor din programele nationale destinate cercetarii aplicative, in vederea dezvoltarii de produse noi, inovative, care vor fi fabricate de IMM-uri le noastre in urmatorii 5-10 ani?

 

– Sustinerea firmelor care investesc in tehnologii moderne, cu productivitate ridicata, bazate pe mecanizare, automatizare, pe reciclarea deseurilor, pe tehnologii energoeficiente si prietenoase fata de mediu

 

– Crearea de clustere sau consortii bazate pe IMM-uri, pentru cresterea competentelor si a puterii de negociere a acestor firme

 

– Dezvoltarea de parteneriate la nivel national si local cu firmele de consultanta care pot oferi sprijin in accesarea fondurilor europene destinate cresterii competitivitatii industriale ale firmelor noastre

 

– Lansarea unor concursuri bazate pe creativitate si inovare pentru tinerii cu vocatie tehnica (gimnaziu, liceu, invatamant superior), pentru incurajarea lor in dezvoltarea unei cariere reusite in domeniul tehnic, industrial

 

– Acordarea unor premii speciale elevilor sau studentilor cu rezultate deosebite in activitati, concursuri legate de antreprenoriat, in vederea incurajarii tinerilor sa devina antreprenori